Web Content Viewer
ActionsГласови повиквания и изпращане и получаване на електронни съобщения и на електронни данни в рамките на Съюза
Международният роуминг позволява на клиентите на българските мобилни оператори да осъществяват и приемат гласови повиквания, да изпращат и получават кратки текстови и мултимедийни съобщения (SMS-и и MMS-и) и да ползват интернет с техните български номера, докато се намират извън България. Това е т.нар. роуминг на дребно.
За ползваните от клиента услуги доставчикът на роуминг плаща на оператора в чужбина, за да използва мрежата му. Това е т.нар. роуминг на едро.
- Когато абонат на български мобилен оператор с български номер се намира на територията на България и осъществява повиквания и изпраща съобщения до чужбина, този абонат не ползва роуминг услуги. Ако се звъни или се изпращат съобщения към клиент на български оператор с български номер, който се намира в чужбина, то в този случай не се ползва роуминг и тези услуги не се таксуват като роуминг услуги, а като стандартни такива. Ако се звъни или се изпращат съобщения към клиент на чужд оператор, независимо къде се намира този клиент (в България или чужбина), то в този случай се касае за международни повиквания и международни съобщения, които се таксуват съобразно ценоразписа на оператора.
- Към настоящия момент са регулирани (определени) единствено цените на роуминг услугите (гласови повиквания, SMS-съобщения и предаване на данни), ползвани в рамките на Европейското икономическо пространство (страните от Европейския съюз, Исландия, Норвегия и Лихтенщайн). Цените на роуминг услугите в другите държави не са регулирани. Швейцария не е сред страните, в които важат регулираните роуминг цени.
- Възможно е, когато клиент на български мобилен оператор се намира в граничен район, да реализира несъзнателно потребление на международен роуминг. Включително, възможно е малко преди достигането и след преминаване на границата с България клиентът все още да е регистриран в мрежата на чужд оператор. Препоръчително е ръчно да изберете мрежата, в която искате да ползвате услугите, за да избегнете таксуването им като роуминг услуги. Несъзнателното потребление на международен роуминг, особено на мобилни данни, може да доведе до начисляването на значителни суми. Цените на роуминг услугите в съседни на България държави, които не членуват в Европейския съюз (Македония, Сърбия и Турция), са високи.
От 15 юни 2017 г. клиентите вече не се таксуват допълнително за роуминг в държавите от Европейското икономическо пространство (ЕИП). Съответното правило цели въвеждането на „роуминг както у дома“ (RLAH). Също така, на тези клиенти не се налагат директни или индиректни такси или надценки, за да им се осигури възможност да ползват роуминг в ЕИП.
RLAH означава, че цените на повикванията, SMS-ите и мобилния интернет в ЕИП са равни на националните цени на дребно за съответните мобилни услуги, приложими към избрания от потребителя тарифен план. Тези цени ще се прилагат за клиентите, които спазват приетите от операторите политики за справедливо ползване.
В резултат на въвеждането на RLAH, клиентите могат да ползват включените обеми услуги в плановете им при същите условия, както в държавата на техния оператор (в това число, включените в плана минути за разговори (към други национални мрежи), SMS-и (към други национални мрежи) и данни, без допълнително заплащане).
Съответните услуги се приспадат от включените в тарифния план лимити за съответните мобилни услуги.
Националните цени на дребно при повикванията и SMS-ите са цените към други национални мрежи – т. нар. off-net цени. В тази връзка, важно е да имате предвид, че в роуминг в ЕИП се черпи от обемите услуги към други мрежи. Например, ако сте абонат на даден оператор, ще можете да ползвате в роуминг обемите минути и SMS-и към други мрежи, не тези към мрежата на Вашия оператор или към мрежи в чужбина за осъществяване на международни разговори. До изчерпването на тези обеми, услугите няма да се таксуват допълнително. След изчерпването им или в случай че такива обеми не са включени в плана, услугите ще се таксуват на цените за мобилни услуги към абонати на други национални мрежи.
+ Политика за справедливо ползване
За да се избегне злоупотреба или неправилно ползване на регулирани роуминг услуги, например постоянен роуминг, мобилните оператори могат да прилагат „политика за справедливо ползване“ („Fair Use Policy“). Тази възможност цели да гарантира, че услугите не се ползват за цели, различни от периодично пътуване – например за закупуване на SIM-карти от държава с по-ниски цени, за да се ползват постоянно в роуминг в държави с по-високи национални цени на мобилните услуги. Ако клиентът пътува за почивки, командировки и други и спазва политиката за справедливо ползване, приета от оператора, този клиент ще може да ползва „роуминг както у дома“. Спрямо клиенти, които злоупотребяват, ще могат да бъдат налагани съответните мерки.
Основен принцип на политиката за справедливо ползване
Операторът предоставя регулирани роуминг услуги на дребно при същите условия, както в държавата, в която предоставя услуги, на клиенти, които обичайно пребивават в съответната държава или имат стабилни връзки с нея, водещи до често или продължително присъствие в нея.
Изчисляване на минималния обем данни в роуминг при отворените пакети за данни
При отворените пакети за данни операторът може да определи лимит за данните в роуминг при спазването на изрично предвидени от Европейската комисия правила. В тези случаи клиентът може да ползва обем данни на националната цена на дребно, равностоен най-малко на двукратния обем, който се получава, като общата национална цена на дребно без ДДС на този отворен пакет за данни за целия период на фактуриране (например месечната абонаментна такса) се раздели на регулираната максимална цена за роуминг на едро.
Примери за изчисление на обема данни в роуминг при отворените пакети
Пример 1
В отворения пакет са включени неограничени мобилни услуги (гласови, SMS-и и мобилен интернет). Месечната такса за пакета е 50 евро без ДДС. Месечната такса се дели на цената на едро (3,5 евро към настоящия момент) и резултатът се умножава по две, при което се получава обем 28,57 GB.
Пример 2
В отворения пакет са включени 2 GB, месечната такса е 5 евро без ДДС. Месечната такса се дели на цената на едро (3,5 евро към настоящия момент) и резултатът се умножава по две, при което се получава обем 2,857 GB. Този обем е по-голям от обема за национално потребление, поради което до достигането на 2 GB услугата няма да се таксува, след изчерпването на този обем и до достигането на 2,857 GB за потреблението ще се начислява националната цена на дребно, а след изчерпването на обема от 2,857 GB ще може да се начислява националната цена на дребно плюс надценка, но не повече от 0,469 лв./МВ с ДДС.
Важно е да се отбележи, че в случаите, когато клиентът започне да използва роуминг услуги след като таксуващият период е започнал и към този момент клиентът вече е използвал част от обема данни за национално потребление, националното ограничение за обема се прилага, независимо от обема данни за потребление в роуминг. Така например, ако в плана са включени 5 GB, но към момента, когато клиентът започне да ползва услугата в роуминг, са останали само 2 GB, след изчерпването на целия обем за национално потребление, но преди да е изчерпан обемът данни в роуминг, доставчикът може да начислява цената на единица мобилни данни или да спре услугата (ако услугата се спира на национално ниво). Надценка може да се добави към националната цена единствено в случай че бъде превишен обемът данни за потребление в роуминг.
Клиентите трябва да бъдат информирани подробно от своя оператор за начина, по който същият ще прилага политиката за справедливо ползване.
+ Предплатени тарифни планове
Предплатен тарифен план означава план, при който се предоставят мобилни услуги срещу приспадането на база единица от кредит, предоставен от клиента на доставчика преди потреблението, и от който клиентът може да се оттегли без санкции при изчерпване на кредита или изтичането на срока му. Тарифи, които включват пакет услуги (например определен обем МВ), не се разглеждат като предплатени тарифи за целите на политиката за справедливо ползване. При тези тарифи следва да се определи дали същите могат да се считат за отворени пакети за данни.
При предплатените тарифи обемът данни, включен в политиката за справедливо ползване, се изчислява, като оставащият кредит към момента, когато клиентът започне да използва мобилен интернет (без ДДС), се раздели на максималната цена на едро. Когато изчисленият обем надвиши или е равен на националния обем, който се получава след разделянето на кредита на националната цена за мобилни данни, то до изчерпването на предплатения кредит данни се потребяват на съответната национална цена на дребно.
При презареждането на кредит обемът данни се преизчислява, като се взема предвид и добавеният кредит.
Потреблението на други услуги (гласови и SMS-и) намалява наличния кредит и това се отразява на обема данни, включен в политиката за справедливо ползване.
+ Налагане на надценки
Операторът може да наложи надценки за потреблението на роуминг услуги в следните случаи:
1. когато клиентът не представи доказателства за обичайно пребиваване и стабилни връзки с държавата, в която операторът предоставя услуги;
2. при установена злоупотреба и неправомерно ползване;
3. при превишаване на съответния обем за данни в роуминг, изчислен съобразно политиката за справедливо ползване;
4. при превишаване на обема данни за роуминг при предплатените тарифи.
Надценките, които могат да бъдат начислени, са максималните цени на едро за роуминг. При добавянето им към националната цена на дребно не следва да се превишават следните цени:
1. За изходящи повиквания – 0.445 лв./мин. (с ДДС);
2. За данни – 0.469 лв./МВ (с ДДС);
3. За кратки текстови съобщения – 0.14 лв./мин. (с ДДС).
Операторите нямат право да таксуват надценки за получените регулирани роуминг съобщения или съобщения по гласовата поща, но може да таксуват прослушването на съобщенията, получени по гласова поща.
+ Максимални цени на едро за роуминг в Европейското икономическо пространство
Цените на едро имат значение при определянето на дадени пакети за данни като отворени такива, както и за изчисляването на обема данни за потребление в роуминг при отворените пакети. Тези цени са и максималните надценки, които могат да се налагат при превишаване на обема данни, определен в съответствие с политиката за справедливо ползване.
В законодателство на Европейския съюз е определено максималните цени на едро до 30 юни 2022 г. да бъдат:
- За изходящи гласови повиквания – 0,032 евро без ДДС на минута;
- За кратки текстови съобщения (SMS) – 0,01 евро без ДДС на 1 SMS;
- За роуминг на данни е предвидено поетапно намаляване на максималните цените на едро, както следва: 3.5 евро на гигабайт от 1 януари 2020 г.; 3 евро на гигабайт от 1 януари 2021 г.; 2.5 евро на гигабайт 1 януари 2022 г.
Самолетни и корабни мрежи
Мобилните предприятия в България предлагат услугата роуминг докато сте на борда на самолет или на кораб. Дестинациите, при които може да се използва услугата роуминг, докато сте в самолет или на кораб, можете да намерите на интернет страниците на мобилните предприятия. Трябва да знаете, че цените за тези дестинации са значително по-високи от наземните и не се обхващат от принципа „роуминг като у дома“. Цените са публикувани на интернет страниците на предприятията.
+ Услуги с добавена стойност
Операторите не са задължени да включват в съобщенията, които се изпращат до клиентите при влизането им в други държави, цените на услугите с добавена стойност. Възможно е цените на повикванията към номера, чрез които се предоставят услуги с добавена стойност, да са по-високи от стандартните цени. Абонатите следва да бъдат внимателни при престоя си в посетената държава при осъществяването на повиквания към такива номера. Такива номера може да бъдат например номерата за контакт с железници, транспортни компании и др. Възможно е дори конкретните номера да са обявени за безплатни в съответната държава или за такива със стандартно таксуване, но повикванията на роуминг клиентите към тези номера да се таксуват като услуги с добавена стойност.
Роуминг клиентите могат да получат подробна информация за цените на повикванията към номера с добавена стойност от интернет страниците на предприятията и на телефона за безплатна връзка с предприятието, посочен в полученото съобщение при влизането в държавата.
Полезни връзки
Информация на българските оператори за прилаганите от тях политики за справедливо ползване:
Последно обновено на 25.10.2021